Anasayfa / 1.SAYFAYA DA EKLE / HASTA OLMAMAK İÇİN TOKSiNLERİ AZALTIN

HASTA OLMAMAK İÇİN TOKSiNLERİ AZALTIN

Vücudumuzun her bir hücresinde yüzlercesi bulunan “mitokondriler,” aldığımız besinleri ve oksijeni, enerjiye dönüştüren “hücresel enerji santrallerimiz dir.” Bu santraller sürekli çalışır ve yüksek oranda enerji üretirler.

Fakat bu enerji üretimi sırasında, hücre sağlığımız için, çok tehlikeli toksinler olan “serbest oksijen radikalleri” ortaya çıkar. Normal şartlarda, vücudumuzda bulunan “detoks sistemleri” sayesinde bu toksinler zararsız hale getirilerek, bedenimizden dışarı atılırlar.

Ancak yediklerimiz, içtiklerimiz ve kullandıklarımız nedeniyle dışarıdan aldığımız toksinlerin çoğaltılarak “detoks sistemlerimizin aşırı yüklenmesi” halinde, toksinlerin tamamı dışarı atılamaz. Hücrelerimizden atılamayan serbest oksijen radikalleri ise “inflamasyona sebep olarak,” mitokondrilerimizi yavaşlatır veya tamamen  bozar.

Mitokondrilerin, fonksiyonlarının  yavaşlaması, verimliliği düşürerek “atık malzemeyi çoğaltır ve  serbest radikallerin üretimini artırır.”  Bu kısır döngü,  bir çok hastalığa zemin hazırladığı gibi, metabolizmamızı da durma noktasına getirerek, sağlığımızı bütün olarak tehdit eder.

Bilimsel olarak mitokondri  hasarının sebep olduğu” hastalıkları ve şikayetleri kısaca;

-Obezite,

-Otizim,

-Diyabet,

-Alzheimer ve parkinson gibi beyin hastalıkları, 

-Bir çok kanser çeşidi,

-Kalp ve damar hastalıkları , 

-Hormonal dengesizlikler, 

-Eklem hastalıkları,

-Depresyon gibi ruhsal problemler,

-Yorgunluk – bitkinlik, 

-Aşırı uyku ya da uykusuzluk benzeri rahatsızlıklar

şeklinde sıralayabiliriz.

Sadece stres yönetimini öğrenip olumsuz düşünceleri kafanızdan atarak, beslenme düzeninizde ki yanlışları ortadan kaldırıp, sindirim sisteminizin düzgün çalışmasını sağlayarak içki, sigara, çamaşır suyu, deterjanlar ve kimyasal ilaçlar ve kişisel bakım ürünlerinden mümkün olduğu kadar uzak durarak, en azından kullanım miktarlarını minimuma indirerek, yukarıda saydığım hastalıklara yakalanma riskinizi büyük oranda azaltmanız mümkün olacaktır.

Cuma gününün sağlık bilincimizin çoğaltılmasına vesile olması dileğiyle…

 

Ümit YURTKURAN

imzamiz

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz

…………………………………………………………………..……………………………………………… HEMEN BİZE YAZIN:  

İÇİMİZDEKİ SESSİZ VE ÖLÜMCÜL TEHLİKE KRONİK İNFLAMASYON (2) NEDENLERİ…

Kronik inflamasyona neden olan biyokimyasal süreçler henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da bilinen en önemli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir