Anasayfa / 1.SAYFAYA DA EKLE / KİLO ARTIŞINA DESTEK OLMAYIN

KİLO ARTIŞINA DESTEK OLMAYIN

Günlük hayatımızda elimizin altından eksik etmediğimiz “abur cubur yiyeceklerin zararı sadece içindeki kimyasal toksik maddeler nedeniyle değildir.” Evet içlerindeki kimyasal katkı maddeleri hem kilo almamıza hem de sağlığımıza zarar verir. Ancak “asıl zararı bizim susuz kalarak vücudumuzda dehidrasyon (kronik su kaybı) gelişmesine” neden olmalarıdır.

Günümüzde kronik su kaybı (Dehidrasyon), tüm dünyada en çok rastlanan hastalık nedenlerinden birisi halini almıştır. Bu durumun da en büyük nedeni “vücudumuzun suya ihtiyacı olduğunda, su iç sinyali veren susuzluk refleksi ile açlık refleksinin birbirine karıştırılmasıdır.

Çoğu zaman “midemiz kazınmaya başladığında, vücudumuzun suya ihtiyacı vardır.” Ancak “elimizin altında o kadar çok abur cubur vardır ki, su içmek aklımıza bile gelmez.” Su içmek yerine gereksiz abur cuburlarla “midemizin sesini kesme yolunu seçeriz.

Bu şekilde “hem vücudumuzun susuz kalmasına hem de gereksiz yere boş kaloriler alarak kilo artışına destek oluruz”. Yani farkında olmadan kendi sağlığımızı kendimiz bozarız. Özellikle gereksiz zamanlarda açlık hissettiğinizde hemen bir şeyler atıştırmak yerine, büyük bir bardak su içmeyi denemeniz sağlığınız için çok daha faydalı olacaktır.

Çünkü dehidrasyon (kronik su kaybı) kronik “kan zehirlenmesi durumuna neden olarak baş ağrısı dahil olmak üzere, kronik ağrıların gündüz halsizliğinin, metabolizma zayıflığının, konsantrasyon zorluğu ve depresyonun gizli ancak temel sebeplerinden birisidir.” Bu nedenle vücudumuzun günlük su ihtiyacının tam olarak karşılanması çok önemlidir. Susuzluğun vücudumuza verdiği zararlara ilişkin olarak, “Su; Nihai Tedavi” adlı kitabın yazarı, Steve Meyerowitz,

Vücudunuzun su içeriği %2 kadar az bir oranda düştüğü takdirde kendinizi yorgun ve uykulu hissedersiniz, %10 oranında düşerse ciddi sağlık sorunlarıyla karşılaşırsınız. Bundan daha yüksek orandaki su kayıpları ölümcül olabilir. Baş ağrıları, migrenler dahil kramplar, mide ekşimesi, depresyon, yorgunluk, kabızlık ve alerjilerden tutun da lif dokusu iltihabı, boğaz ağrısı, eklem ağrıları, yüksek tansiyon ve bağışıklık sistemi rahatsızlıklarına kadar her türlü hastalık susuzluğun neticesi olabilir.” demektedir.

Cuma gününün sağlık konusunda ki farkındalığımızın artmasına vesile olması dileğiyle…

Ümit YURTKURAN

imzamiz

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz

…………………………………………………………………..……………………………………………… HEMEN BİZE YAZIN:  

İÇİMİZDEKİ SESSİZ VE ÖLÜMCÜL TEHLİKE KRONİK İNFLAMASYON (2) NEDENLERİ…

Kronik inflamasyona neden olan biyokimyasal süreçler henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da bilinen en önemli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir