Anasayfa / 1.SAYFAYA DA EKLE / ABD’li ve JAPON BİLİM ADAMLARI DİYOR Kİ…

ABD’li ve JAPON BİLİM ADAMLARI DİYOR Kİ…

BEBEKLERİNİZİ ve ÇOCUKLARINIZI ENFEKSİYONDAN KORUYU !!!…

 ORTA KULAK İLTİHABI VE ZAMK KULAK HASTALIĞI…

Çocuklara, bebeklikten itibaren hayatlarının ilk yıllarında bir sürü “ateş düşürücü, ağrı kesici ve antibiyotik” verilmesinin en önemli nedenlerinden birisi de “kulak iltihapları ve zamk kulak hastalığıdır.” Eldeki verilere göre kulak enfeksiyonları (sanki bir salgın hastalık gibi), çocukluk çağında ki doktor ziyaretlerinin en az yarısının ana sebebidir.

Peki yıllardır neden böyle bir salgın var?” Neden bu kadar çok bebek ve çocuk akut orta kulak enfeksiyonu nedeniyle, bir türlü sonu gelmeyen kimyasal ilaç tedavilerine mahkum ediliyor? Kimyasal ilaçlardan başka doğal yollarla çözüm yolu yok mu?

Bu soruların cevabını verebilmek, vücudumuzda (en küçük zerresine kadar) “hiçbir şeyin şansa bırakılmadığını,” her şeyin en ince ayrıntısına kadar yaratıcı tarafından hesap edildiğini ve ona göre bütün tedbirlerin alındığını görebilmek için, “kulak yapısını ve çalışma şeklini” kısaca açıklamakta fayda görüyorum.

Bizleri (özellikle bebek ve çocukları) rahatsız eden ağrı, ateş, baş dönmesi ve mide bulantısı gibi şikayetlere neden olan asıl kulak enfeksiyonları “orta kulakta gerçekleşir.” Orta kulak; ortalama 1 cm³ hacminde, küçük kapalı bir alandır ve asıl fonksiyonu “dışarıdan gelen sesi kulak zarından iç kulağa aktarmaktır.”

Bu işlemi, “birbirine bağlı örs, çekiç ve üzengi kemikleri” yardımıyla yerine getirir. Orta kulağın içi hava ile doludur ve dış kulak kanalından kulak zarıyla ayrılır. Ancak “dış dünyaya kulak yolu veya östaki borusu” denen bir tünelle bağlıdır. Bu tünelin fonksiyonu ve kulak hastalıklarında oynadığı önemli rolü nedeniyle özellikle detaylandırmak istiyorum.

Ana görevi; “orta kulakta ki basıncı atmosferik basınçla eşitlemek” olan östaki borusu, orta kulağın ön duvarından üst yutağa, yani burun ve boğazın arkasına kadar uzanır. Östaki borusunun üst yutakta açıldığı alan, “bağışıklık sisteminin organları olan geniz eti ve bademcikler” bünyesinde yer alan ve “tubal tonsil denilen” bir lenfoid doku yığını tarafından korunur.

Tubal tonsillerin görevi “burun ve ağız yoluyla gelen bakteri veya virüslerin östaki borusuna ve orta kulağa girmesini engellemektir.” Çalışma şeklini kafamızda daha rahat canlandırabilmek için, çoğumuzun başına gelen çok basit bir olayı örnek olarak vermek istiyorum.

Zaman zaman uçakta veya yüksek yerlere çıktığımızda, yahut aşağı doğru indiğimizde (ani irtifa değişikliklerinde) “kulağımızın tıkanması,” mikroplar nedeniyle tubal tonsillerde veya östaki borusunda enfeksiyon oluşması, veya mikroplar ya da toksinler nedeniyle tonsillerin hassasiyetinin azalması sonucudur.

Bu durumda “orta kulağımızdaki basınç,” uçağın kalkış veya inişi nedeniyle “değişen atmosferik basınçla eşitlenemez.” Kulağımızda tıkanıklık hisseder ve sesleri boğuk duyarız.

Yutkunma, esneme, ağzımızı genişçe gerdirerek açıp kapama, nefesimizi dışarı vermeye çalışırken, burun ve ağzı kapalı tutma gibi hareketler östaki borusunun girişini esnetir ve orta kulağa hava girmesini sağlar ve tıkanıklık açılır. Ancak enfeksiyon fazlalaşmış, orta kulağa kadar ulaşmış ağrı ve ateş yapmaya başlamışsa bu yapılan hareketlerin bir faydası olmaz.

Östaki borusu enfeksiyona neden olacak mikropların orta kulağa ulaşması için tek açık yoldur. Ancak buradan mikropların geçişi çok kolay değildir. Östaki borusunun mukus zarları “kirpikli epitellerle” kaplıdır ve yoğun şekilde “mukus bezi ile lenfatik foliküller” içerirler.  

(Devamı – doğal çözüm yolları bir sonraki yazımızda)

Cuma gününün sağlık bilincimizin çoğalmasına vesile olması dileğiyle….

Ümit Yurtkuran

imzamiz

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz

…………………………………………………………………..……………………………………………… HEMEN BİZE YAZIN:  

İÇİMİZDEKİ SESSİZ VE ÖLÜMCÜL TEHLİKE KRONİK İNFLAMASYON (2) NEDENLERİ…

Kronik inflamasyona neden olan biyokimyasal süreçler henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da bilinen en önemli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir