Anasayfa / 1.SAYFAYA DA EKLE / CORONADAN BETERİ VAR

CORONADAN BETERİ VAR

Göbeksiz erkek balkonsuz eve benzer” veya “bir gram et bin ayıp örter” gibi sağlık düşmanı deyişlerin ata sözü gibi sıkça kullanıldığı 1970li – 1980 li yıllarda, rahmetli babam göbeğini sık sık okşayarak, (şu anda hepsi de rahmetli olan arkadaşlarına) “göbeği ile hava atardı.” Tabii önce yüksek tansiyon, daha sonraki yıllarda da “birinci beyin kanamasında felç, ikinci beyin kanamada ise rahmetli oldu.” (Allah’ım hatalarını affetsin, mekanı cennet olur inşaAllah)

Son günlerde görüştüğüm insanların pek çoğunu “çeneye indirilmiş maske, ağızda sigara ve göbek çevresinde fazlasıyla yağ depolanmış” vaziyette görmem ve “bu insanların başına gelecekleri bilip,” hiçbir şey yapamamanın sinir bozucu çaresizliğiyle, iki satırla da olsa, sizleri ikaz etmek amacıyla kısaca olacakları yazmak istedim.

İster bayan olun ister erkek, ister genç olun ister yaşlı. Kesinlikle unutmamanız gereken bir şey var. “Yağlar göbekte, kalçada veya bel çevresinde, nerede birikirse biriksin. Orada dışardan göründüğü gibi durmaz.” Çünkü onların içi toksin (zehir) doludur ve “sağlığımızı sürekli tehdit ederler.”

Başta trigliserit, kolesterol, ürik asit fazlalığı, kireçlenme gibi oluşumlarla “damar tıkanıklığı, yüksek tansiyon, kalp krizi, beyin kanaması, felç, karaciğer yağlanması, tip 2 diyabet, solunum yetmezliği” gibi bir çok hastalığın ana sebeplerinden biridir.

Pompalanan Corona korkusuyla hayat tarzımızın tamamen değiştirildiği,” hareketlerimizin sınırlandırıldığı, aktivitelerin azaltıldığı, beslenme düzenimizin iyice bozulduğu ve “etkilerinin ne olacağı tam olarak bilinmeyen, hatta tahmin bile edilemeyen aşılar” nedeniyle sağlığımızın iyice risk altında olduğu bu günlerde, “hayat ve beslenme tarzınızı doğru yolda değiştirerek risk faktörlerinizi azaltmaya bakın” ve değişime başlamak için bir gün bile beklemeyin. Çünkü özellikle damar tıkanıklığında bir gün bile çok geç olabilir.

Sağlık bilincimizin çoğalmasına katkı sağlaması umuduyla sağlıklı ve mutlu pazarlar…

Ümit Yurtkuran

imzamiz

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz

SAĞLIĞINIZIN KIYMETİNİ BİLMEK İÇİN CORONAYI BEKLEMEYİN

Sağlık konusunda umutsuzluğun zirvede olduğu, çaresizliğin tavan yaptığı günümüzde; insanlar çok çeşitli algı operasyonları ile ...

6 Yorum

 1. Şahin Akdağ

  Çok anlamlı ve değerli bilgiler için teşekkür eder saygılarımı sunarım ??????‍♂️

 2. Süper bilgiler. Teşekkürler Ümit hocam. Başta ben olmak üzere inşallah bu uyarılardan dersini almış olur insanoğlu.. iyi ki sizin gibi müstesna insanlar da var, bu garabet çağında. Selam ile .

 3. Erdoğan Yeşilsancak

  Öncelikle çok teşekkür ederim Ümit hocam…
  Beslenme alışkanlığımızı silbaştan düzenlememiz lazım…

  Okullardan iyi bir eytim alamıyoruz hiç olmazsa sağlıklı beslenmeyi öğretseler çocuklarımıza…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir