Anasayfa / 1.SAYFAYA DA EKLE / Evde gazlı ocaklarda yemek pişirmek astıma yol açıyor

Evde gazlı ocaklarda yemek pişirmek astıma yol açıyor

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan son bir araştırma, başta anneler olmak üzere herkesi şaşkınlığa sürükledi. Araştırmanın sonucuna inanamayan özellikle anneler bu olaya akıl sıra erdiremedi. İşte o araştırmanın detayları…

Çocukları astım hastası olan ebeveynler için bir uyarı, akşam yemeğini pişirme şekliniz onların durumunu daha da kötüleştiriyor olabilir. Yeni bir araştırma, Massachusetts’teki çocukluk çağındaki astım vakalarının %15’inden fazlasının gazlı ocak kullanımına kadar izlenebileceğini gösteriyor. Araştırmacılar, bir gazlı ocaktan çıkan nitrojen dioksitin astım atağını tetikleyebileceğine dair artan kanıtlar olduğunu söylüyor. Çocuklarda astıma neden olmaktan da sorumlu olabilir. Veriler, Rocky Mountain Institute (RMI) tarafından yapılan bir araştırmadan geliyor.

RMI’da Karbonsuz Binalar Programı Yöneticisi Brady Seals, “Çocukluk astımı gibi sağlık etkileri ile gaz sobası kirliliği arasında bir ilişki olduğunu gösteren yaklaşık 50 yıllık sağlık çalışmaları var” dedi. Boston Üniversitesi Halk Sağlığı Okulu Çevre Sağlığı Departmanı Başkanı Dr. Jon Levy, “Bizi ilgilendiren en önemli şeylerden biri, herhangi bir yakıtı her yaktığınızda meydana gelen nitrojen dioksittir” diye ekliyor. “Pandemi sırasında kapalı ortamlara artan bir odaklanma olduğunu düşünüyorum. Nitrojen dioksitin astım krizlerini tetikleyebileceğini uzun zamandır biliyoruz.” dedi.

Amy Boyd ve 9 yaşındaki oğlu Jacob astım hastası. Boyd, gazlı ocağının kendisini ve oğlunu etkileyebileceğini öğrenince dehşete kapıldı. Boyd, “Çocuğuma sağlıklı yiyecekler hazırlamak için kullandığım bir şeyin çocuğumu daha da hasta ediyor olabileceğini düşünmek şok ediciydi,” dedi. “Oğluma astımını sabit bir durumda tutmak için her gece nebülizör tedavileri veriyoruz. Ayda bir veya iki kez ona acil kurtarma inhaleri vermek zorundayız.” dedi.

Bir gazlı ocağın etkilerini düzeltmenin yolları vardır. Daima bir havalandırma davlumbazı ile yemek pişirdiğinizden emin olmalısınız. Ayrıca bir pencere açabilirsiniz. Arka brülörlerde yemek pişirmek de maruziyeti azaltabilir ve havalandırma davlumbazının verimliliğini en üst düzeye çıkarabilir.

tr.euronews.com

imzamiz

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz

…………………………………………………………………..……………………………………………… HEMEN BİZE YAZIN:  

İÇİMİZDEKİ SESSİZ VE ÖLÜMCÜL TEHLİKE KRONİK İNFLAMASYON (2) NEDENLERİ…

Kronik inflamasyona neden olan biyokimyasal süreçler henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da bilinen en önemli ...

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir