Anasayfa / 1.SAYFAYA DA EKLE / SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN NELER YAPALIM… (28) KRONİK İNFLAMASYONUN NEDENLERİ

SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN NELER YAPALIM… (28) KRONİK İNFLAMASYONUN NEDENLERİ

KRONİK İNFLAMASYONUN NEDENLERİ

 

Kronik inflamasyon, leptin direncine neden olduğunda leptin hormonunun iştah ve kilo kontrolü sinyalleri gönderme becerisini sekteye uğratarak yağın yakılması gerekirken depolanmasına neden olur. Netice de daha çok inflamasyon ve daha çok leptin direncinin geliştiği kısır bir döngü ortaya çıkar.

 

Bu kısır döngü ise daha çok leptin direncine, daha çok yağ depolanmasına ve daha çok inflamasyona neden olur. Hangi nedenle olursa olsun, vücudumuz bir kez kronik inflamasyona hazır hale geldiğinde “içimizdeki sessiz yangını başlatmak için tek bir kıvılcım dahi yeterli” olabilmektedir.

 

“Bu kıvılcım” çoğunlukla alkol – sigara gibi toksinler, stres, yıkıcı duygu ve düşünceler, alerjik reaksiyonlar, uykusuzluk, aşırı bedensel yorgunluk, gıda duyarlılıkları veya herhangi bir şekilde oluşan basit bir enfeksiyon gibi nedenlerle ortaya çıkabilmektedir.

 

Bu durumu “tersine çevirebilmek ise tamamen kendi elimizdedir.” En basit yolu öncelikle kronik inflamasyonu tetikleyen sebepleri öğrenip ortadan kaldırarak, bağışıklık sistemimizi güçlendirecek yaşam tarzına ve bağırsak florası normal bir sindirim sistemine sahip olarak, antioksidan ağırlıklı beslenme düzenine geçmektir.

 

KRONİK İNFLAMASYON BELİRTİLERİ

 

Günümüzde vücudumuzdaki inflamasyon düzeyi C – reaktif protein (CRP) gibi iltihap göstergelerinin kanda ölçülmesiyle belirlenmeye çalışılıyor. Ancak bu ölçümlerin sonucu kesin olarak göstermesi mümkün değildir. Çünkü inflamasyon vücudumuzun herhangi bir yerinde, herhangi bir zamanda ve herhangi bir nedenle ortaya çıkabilmektedir ve akut enfeksiyonlar dışındakilerin de bariz bir göstergesi yoktur.

 

Hafta sonunun mevcut sağlık sistemi (Ortadoks Tıbbı) hakkında düşünmemize fırsat olması umuduyla…

 

Ümit Yurtkuran

 

 

imzamiz

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz

…………………………………………………………………..……………………………………………… HEMEN BİZE YAZIN:  

İÇİMİZDEKİ SESSİZ VE ÖLÜMCÜL TEHLİKE KRONİK İNFLAMASYON (2) NEDENLERİ…

Kronik inflamasyona neden olan biyokimyasal süreçler henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da bilinen en önemli ...

2 Yorum

  1. Osman marangoz

    çok değerli abiciğim güzel değerli eserinizden ve hizmetlerinizden faydalı bilğilerinizi kitaplaştırıp milletimizin hizmetine ikramınızdan dolayı Rabbim senden razı olsun inşallah. maşallah tebarek Allah
    öneli hastalık hususunda fikirlerine ve tavsiyelerine çok ihtiyacım var. konuşarak yönlendirmenizi samimiyetimle temenni ediyorum.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir