Anasayfa / 1.SAYFAYA DA EKLE / SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN NELER YAPALIM… (8)

SAĞLIKLI YAŞAMAK İÇİN NELER YAPALIM… (8)

(Ata yurdumuz Buhara’dan selam ve sevgilerimle…)

Bilimsel olarak yapılan bu çalışmalarda göstermiştir ki duanın performansımız, psikolojimiz, genel sağlığımız, ruhsal ve fiziksel hastalıklar üzerinde iyileştirici etkisi olduğu özellikle bağışıklık sistemimiz üzerinde olumlu etkileri olan birçok hormonunun salgılanmasını desteklediği bir gerçektir.

Dua etmemek demek sonsuz kudret, kuvvet, rahmet ve merhamet sahibi olan tek yaratıcımız Rabbimizle irtibatımızı keserek bu olumlu etkilerden vaz geçmek demektir.

Halbuki Allah insanları hiçbir konuda başıboş bırakmadığı gibi dua konusunda da başıboş bırakmamıştır.

“Kullarım senden beni sordukları vakit de ki; muhakkak ki ben onlara çok yakınım. Bana dua edildiği vakit dua edenin isteklerine cevap veririm…” Bakara suresi (2) Ayet 186.

“Eğer duanız olmasa, Rabbim katında ne öneminiz var ki? “Furkan (23) ayet 77.

“Bana dua edin size cevap vereyim…” Mümin (40)/ ayet 60 gibi daha birçok ayette; “tüm kapıların birer birer yüzümüze kapanıp çaresiz kaldığımız her türlü problem karşısında, her şeye gücü yeten Allah’a sığınarak, O’na dua etmemizi emredilmiştir.”

Çünkü “dua” insanın Allah karşısındaki acizliğini fark ederek, gönlünden geçenleri yaratıcısına arz etmesidir. Dua insanın aklını, iradesini, her türlü imkanını kullanarak var gücü ile elinden gelen her şeyi yapmasına rağmen, ümit kapılarının birer birer yüzüne kapandığında, mücadele gücünü kaybedip yürekten “bittim ya Rab artık gücüm yetmiyor” diyerek kendisini tek yaratıcısı olan Allah’a teslim etmesidir.

Dua; “eğer hala yapabilecek bir şeylerimiz varsa sonuna kadar yapmamız, gücümüz varsa bitinceye kadar kullanmamız ve soluğumuzun tükendiği noktada hiç ummadığımız yerden, ummadığımız şekilde önümüzde bir kapı açılacağına dair Allah’a olan imanımızdır.”

(Devamı gelecek inşallah, geniş bilgi için “Kanserle Savaşırken Öğrendiklerimi” PDF olarak ücretsiz indirip okuyabilirsiniz.)

Yeni haftanın sağlık konusunda yeni umutlara vesile olması umuduyla…

Ümit YURTKURAN

imzamiz

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz

…………………………………………………………………..……………………………………………… HEMEN BİZE YAZIN:  

İÇİMİZDEKİ SESSİZ VE ÖLÜMCÜL TEHLİKE KRONİK İNFLAMASYON (2) NEDENLERİ…

Kronik inflamasyona neden olan biyokimyasal süreçler henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da bilinen en önemli ...

2 Yorum

  1. Allah senden razı olsun dua nın önemi bu kadar güzel anlatılabilir teşekkürler ümit bey

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir