Anasayfa / 1.SAYFAYA DA EKLE / KANSER DAHİL BİRÇOK HASTALIĞIN NEDENİ UYKUSUZLUK…!!!!..(2) UYKUSUZLUK (İNSOMNİA) NEDENLERİ

KANSER DAHİL BİRÇOK HASTALIĞIN NEDENİ UYKUSUZLUK…!!!!..(2) UYKUSUZLUK (İNSOMNİA) NEDENLERİ

Uykuya dalamama, sık sık uyku bölünmesi, gecenin bir yarısı uyanıp tekrar uykuya dalamamak ya da yastığı görür görmez uykuya dalma halleri uyku bozukluğu olarak kabul edilir.

Uykusuzluk; toplam uyuma saati olarak değil yeterli süre ve kalitede uyku uyuyamayarak uyandığımızda dinlenmiş olarak kalkmama halidir. Uykusuzluk hem fiziksel hem de ruhsal olarak sağlığımızı tehdit eden en büyük sorunlardan birisidir.

Yeterince derin ve dinlendirici uyku uyuyamayan insanlar hastalıklara karşı daha dayanıksız olurlar ve bu durum çok ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir. Uykusuzluk alışkanlık haline dönüştüğünde, kimyasal ve hormon dengemiz bozulur.

Bu dengesizlik öncelikle cilde yansır, hücre tamiri ve yenilenmesi düzenli gerçekleşemeyeceği için de cilt kuruyup renk değiştirir. Toplumun hemen hemen her kesiminde ağrıdan sonra en çok bildirilen ikinci sıradaki şikayet uykusuzluktur.

Uzun süre uykusuzluk çeken kişiler bu tempoya alıştıklarını ve uykusuzluğun kendilerini etkilemediğini söylerler. Halbuki onlar bu durumu normal bir şey gibi düşünürken enerjileri azalır, performansları düşer, beynin algılama becerileri azalır ve bağışıklık sistemi zayıflayarak birçok hastalığa zemin hazırlanır.

UYKUSUZLUK NEDENLERİ

*Bilgisayar, televizyon, video oyunları, akıllı telefonlar veya diğer uyarıcı aktiviteler nedeniyle düzensiz yatma zamanı, uyku döngüsünü olumsuz yönde etkiler.

*Sağlık, ölüm, aile, iş, okul, finans veya benzeri faktörlere bağlı endişeler nedeniyle geceleri zihni aktif tutmak uyumayı zorlaştırır.

*Tedavi amaçlı “reçete edilen” (bazı) antidepresanlar, astım ve tansiyon için yutulan kimyasal haplar ile “reçetesiz satılan” (bazı) ağrı kesici, alerji ya da soğuk algınlığı için yutulan kimyasal haplar ile birçok zayıflama ürünleri kafein gibi uyumayı zorlaştıracak uyarıcılar içerebilmektedir.

(Devam edecek)

Yeni haftanın yeni umutlara vesile olması dileğiyle…

Ümit YURTKURAN

imzamiz

Ayrıca bunu da okuyabilirsiniz

…………………………………………………………………..……………………………………………… HEMEN BİZE YAZIN:  

İÇİMİZDEKİ SESSİZ VE ÖLÜMCÜL TEHLİKE KRONİK İNFLAMASYON (2) NEDENLERİ…

Kronik inflamasyona neden olan biyokimyasal süreçler henüz tam olarak anlaşılmamış olsa da bilinen en önemli ...

2 Yorum

  1. Bülent+Özdil

    Bu kadar çok uyarıcı varken, zamanında uyumak gerçekten biraz zor. Ama sonuçları ciddi. Kıymetli uyarılar için teşekkür ederim. Allah (c. C.), razı olsun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir